עיצוב לוגו הוא אחד מהאלמנטים הראשונים והחשובים ביותר בתהליך בניית התדמית העסקית. זהו למעשה הסמלהמסחרי הרשמי של העסק (ועל כן נקרא בעברית תקינה סמליל) והוא זה שמייצג את העסק או האדם שעומד מאחורי העסק, בכל המהלכים השיווקיים, הפרסומיים והמסחריים. למרות שזהו שלב ראשוני במימוש האסטרטגיה השיווקית, מדובר באחת מהעבודות המרגשות בעולם העיצוב הגרפי. ברגע שהלוגו נולד ופורץ אל העולם, העסק מתחיל באמת להתקיים.   

אז מה עושה לוגו לטוב באמת?חשוב שהלוגו יהיה קליט ופשוט ככל האפשר אך יחד עם זאת ישדר תחכום וחדשנות. עובדה זו תסייע לבית העסק להיזכר ולהישאר בתודעה גבוהה בקרב קהל לקוחותיו. זוהי דרך יצירתית ונפלאה להביע את הבידול של העסק באמצעים גרפיים, בצבעים, צורות ובכיתובי גופן ולשדר את המסרים וערכי המותג הבולטים. זהו ללא ספק אתגר, להכניס כל כך הרבה מידע וכוונות לסמל אחד קטן, אבל זו גם החוכמה כולה ומעצב גרפי טוב ידע לעשות זאת נכון.  

לוגו לא צריך להיות עמוס בצבעים או מילים. המעיטו בכיתובים או מספרי טלפון, הקפידו על חשיבה מקורית ובחרו שילוב עדין של שניים או שלושה צבעים לכל היותר, שיתאימו לכל סוג של חשיפה ולכל מדיה. זכרו, הלוגו צריך להופיע במקומות שונים המשויכים לעסק, בין אם על גבי הניירת המשרדית הרשמית, על שילוט העסק, על מוצרי החברה, על רכב החברה, על בגדים, ארגזים, באתר האינטרנט ועוד, ולכן צריך להיות מותאם לשימוש בגדלים שונים וברקעים שונים.

לוגו לא מחליפים בכל יום ולכן צריך לחשוב על הטווח הארוך ולהתאים אותו לכל מטרה. עם זאת, ישנן חברות שנוטות לעדכן לוגו במסגרת תהליכי מיתוג מחודש. חשוב לציין כי עדכון לוגו אינו בהכרח שינוי גדול, חשוב כן להיצמד למקור ולמוטיב המרכזי שהיה קיים אך לשנות או לשלב אלמנטים עיצוביים שישדרו חדשנות. כך לדוגמא הלוגו המפורסם של "קוקה קולה" שהתעדכן כמה פעמים מאז נולד ב- 1887 או הלוגו חברת "עלית", "תנובה" ועוד.  

ומה הסיפור של הלוגו שלי? תאמרו חיפושית, מה היא מסמלת? איזה מסר היא מעבירה?

כמעצבת גרפית שפועלת בתחום כבר כמעט שלושה עשורים, אני רואה בעבודת העיצוב הגרפי כאמנות לכל דבר. אני אוהבת את העבודה שלי ומרגישה כיצד כל לקוח מעניק לי את האושר שביצירת עולם פרסומי חדש, יפה ומעניין. לכן, כשהגיע הרגע לעצב את הלוגו הפרטי שלי, הבחירה שלי בחיפושית לא היתה מקרית. בדמיוני ראיתי את החיפושית כחרק בעל ייחוד, צבעוניות ואצילות, אמנם חרק, פועל פשוט, אבל יש לו אמירה ונוכחות , חרק כזה שאי אפשר להתעלם ממנו, גם בעולם הגדוש והמרתק של בעלי חיים קטנים.

את הלוגו הישן שלי עדכנתי כחלק מתהליך מיתוג מחדש שעבר העסק שלי.

זה הלוגו הראשון שלי , וזה החדש. בתהליך הזה הקטנתי את הנוכחות של החיפושית אבל לא ויתרתי עליה. מצאתי לה מקום מכובד שמזכיר לי תמיד, איפה התחלתי ומי אני.